Loading
O NAS

Serdecznie witamy w Pałacu Umysłu!

Pałac Umysłu w Witaszycach to szczególne miejsce na mapie, które łączy ze sobą elegancki, neobarokowy styl z wypoczynkiem, dobrą kuchnią, przednią zabawą oraz przede wszystkim możliwością integracji, szkolenia i zdobywanie niecodziennych umiejętności nie tylko dorosłym, ale również dzieciom i młodzieży z całej Polski.

PAŁAC, DWÓR I PARK

Odkryj nasze możliwości!

Do Państwa dyspozycji oddajemy pokoje z łazienkami w układzie: stylowy zielony gabinet, 2 pokoje 1-osobowe, 8 pokoi 2-osobowych oraz 9 pokoi wieloosobowych (z drewnianymi łóżkami piętrowymi). Łącznie możemy przyjąć 50 Gości plus ewentualne dostawki. Pokoje mieszczą się na pierwszym i drugim piętrze neobarokowego pałacu, z końcówki XIX wieku. Parter stanowią sale idealne na imprezy okolicznościowe oraz szkolenia: sala zielona i sala różowa mogą przyjąć do 80 Gości, po 40 każda. W okrągłej sali balowej może tańczyć 30 par, a jeśli zajdzie taka potrzeba, otwieramy podwójne drzwi i łączymy ją z przestronnym holem, zyskując dodatkowe miejsce do zabawy.

Kilkuhektarowy park to doskonałe miejsce do spacerów. W parku poza starodrzewem (jesiony, klony, lipy, kasztany) ustawiony jest całoroczny namiot, mogący pomieścić ponad dwustu Gości. Dodatkowo do kameralnych spotkań oddajemy sale w starym dworze, gdzie na co dzień znajdują się kolekcje z Muzeum Napoleońskiego oraz Gwiezdnych Wojen, które oglądać można po wcześniejszym uzgodnieniu. Na piętrze dworu właśnie powstają nowe kolekcje z rozmaitych światów fantasy, udostępnione do oglądania i odbywania warsztatów już w marcu 2024 r.

Dlaczego Pałac Umysłu?

Bo dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno w czasie krótkich pobytów, często połączonych ze spacerami po parku oraz zwiedzaniem kolekcji napoleońskiej i Star Wars, jak i wielkich, tematycznych imprez w klimacie fantasy lub historycznym. Pałac Umysłu to także integracja i nauka – szkolenia dla pracowników firm, wycieczki i zielone szkoły oraz legendarne zimowiska i kolonie letnie. Zapewniamy sprzęt, piękną zastawę, rzutniki, ekrany oraz kilogramy LEGO, PS4 i niemal dwie setki gier planszowych. A dla sportowców: piłki, łuki, strzały i bezpieczne miecze do nauki fechtunku.

Pałac Umysłu dla Ciebie!

To miejsce na przystanek w podróży z dobrą kawą, wygodnym łóżkiem i pysznym śniadaniem. To miejsce do organizacji uroczystości rodzinnych z dobra kuchnią, pełnym sprzętem nagłośnienia i oświetlenia. To wreszcie miejsce, do którego nawet trzeba udać się, by przeżyć tematyczną imprezę, np. Pirrackie Andrzejki czy Sylwestra pełnego Gości z różnych światów fantasy. Zapewniamy wypożyczalnię strojów i artefaktów, które dodadzą szczególnej atmosfery oraz uśmiechniętych animatorów, wchodzących w role magów, rycerzy, a czasem złych czarnoksiężników.

Odkryj naszą historię

KRÓTKA HISTORIA PAŁACU I DWORU

Wielkie wydarzenia, znamienici Goście, epickie bale… Oto ponad 100 letnia historia Pałacu w Witaszycach, zebrana na podstawie opowieści z pierwszej ręki, czyli od p. Tomasza Klauzy, właściciela oraz ze strony parki.org.pl

  • 2020

    Pałac Umysłu

    Zarządcą pałacu i dworu wraz z parkiem zostaje firma HUGO YORCK, znana z organizacji tematycznych imprez, szczególnie legendarnych zimowisk i kolonii pod nazwą Quatromondis – Cztery Światy Hugona Yorcka. Stąd do oferty dołączają fabularyzowane imprezy tematyczne i okolicznościowe z całą paletą strojów, rekwizytów i oryginalnym programem.

  • 1999

    Nowy właściciel

    Pochodzący z Pleszewa, p. Tomasz Klauza kupuje dwór, pałac i park. I już 1 października 2000 w pałacu odbywają się główne uroczystości 650-lecia Witaszyc. Nowy właściciel restauruje pałac, w którym funkcjonuje hotel oraz restauracja, a w starym dworze zakłada Muzeum Dwóch Imperiów, czyli Muzeum Napoleońskie oraz kolekcję Star Wars. Częściową rewitalizację przechodzi również park, który zyskuje pergole, altanę oraz ścieżkę edukacyjną wśród starodrzewa.

  • 1976

    Naukowo i doświadczalnie

    Zakład Doświadczalny Krajowego Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu bierze w zarządzanie majątek i prowadzi w nim doświadczenia aż do roku 1990. W latach następnych, ze względu na spadek inwestycji, zarówno pałac, jak i dwór zaczynają niszczeć, mimo prób stworzenia punktu noclegowo-gastronomicznego – Hotelu „Wit” i Restauracji „Wega”. Dwór przeznaczony jest na mieszkania dla rodzin.

  • 1921

    Rządy Bnińskich

    Poprzez małżeństwo Konrada Bnina Bnińskiego z Pauliną von Ohnesorge, majątek wraz z pałacem i dworem staje się własnością Bnińskich, ostatniej rodziny dzierżącą dobra przed wojną. W czasie okupacji niemieckiej majątkiem zarządza SS, a Paulina wraz z córką Eleonorą emigrują na Florydę. W 1945 r. majątek przechodzi na własność państwa.

  • 1899

    Wznosimy Pałac

    Według projektu architekta Ludwika Otte wzniesiono neobarokowy pałac z fasadą i wejściem od południa. Dokonał tego Willy Dülong, który został właścicielem majątku w roku 1890. Pałac do dzisiaj nie tylko stanowi wizytówkę miejscowości, ale jest miejscem spotkań, integracji, szkoleń i centrum wypoczynku dzieci i młodzieży z całej Polski. Podziwiać w nim można niezwykłą sztukaterię oraz przepiękne żyrandole. A z pewnością bawić się, aż do białego rana.

  • 1848

    Dostojni goście we dworze

    We dworze „Konwencję Jarosławiecką”, regulującą wielkość siły zbrojnej po stronie polskiej podpisują Ludwik Mierosławski, Franciszek Żychliński oraz pruski generał Willisen. A stało się to za czasów ostatniego właściciela z rodu Gorzeńskich – Michała. Dzisiaj prawdopodobne miejsce podpisania konwencji nosi nazwę Sali Powstań i dedykowana jest bohaterów zrywów narodowych w czasie zaborów.

  • 1755

    Gorzeńscy inicjują budowę dworu

    Franciszek Gorzeński nabywa majątek Witaszyce. On to przyczynia się do budowy dworu oraz utworzenia założenia parkowego. Dwór z fasadą i wejściem od zachodu mieści w sobie Muzeum Napoleońskie oraz kolekcję Star Wars – dzięki determinacji i pasji obecnego właściciela p. Tomasza Klauzy. Po parku można spacerować do dziś.