Pałac Umysłu w Witaszycach to szczególne miejsce na mapie, które łączy ze sobą elegancki, neobarokowy styl z wypoczynkiem, dobrą kuchnią, przednią zabawą oraz przede wszystkim możliwością integracji, szkolenia i zdobywanie niecodziennych umiejętności nie tylko dorosłym, ale również dzieciom i młodzieży z całej Polski.
Do Państwa dyspozycji oddajemy pokoje z łazienkami w układzie: stylowy zielony gabinet, 2 pokoje 1-osobowe, 8 pokoi 2-osobowych oraz 9 pokoi wieloosobowych (z drewnianymi łóżkami piętrowymi). Łącznie możemy przyjąć 50 Gości plus ewentualne dostawki. Pokoje mieszczą się na pierwszym i drugim piętrze neobarokowego pałacu, z końcówki XIX wieku. Parter stanowią sale idealne na imprezy okolicznościowe oraz szkolenia: sala zielona i sala różowa mogą przyjąć do 80 Gości, po 40 każda. W okrągłej sali balowej może tańczyć 30 par, a jeśli zajdzie taka potrzeba, otwieramy podwójne drzwi i łączymy ją z przestronnym holem, zyskując dodatkowe miejsce do zabawy.
Kilkuhektarowy park to doskonałe miejsce do spacerów. W parku poza starodrzewem (jesiony, klony, lipy, kasztany) ustawiony jest całoroczny namiot, mogący pomieścić ponad dwustu Gości. Dodatkowo do kameralnych spotkań oddajemy sale w starym dworze, gdzie na co dzień znajdują się kolekcje z Muzeum Napoleońskiego oraz Gwiezdnych Wojen, które oglądać można po wcześniejszym uzgodnieniu. Na piętrze dworu właśnie powstają nowe kolekcje z rozmaitych światów fantasy, udostępnione do oglądania i odbywania warsztatów już w marcu 2024 r.
Bo dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno w czasie krótkich pobytów, często połączonych ze spacerami po parku oraz zwiedzaniem kolekcji napoleońskiej i Star Wars, jak i wielkich, tematycznych imprez w klimacie fantasy lub historycznym. Pałac Umysłu to także integracja i nauka – szkolenia dla pracowników firm, wycieczki i zielone szkoły oraz legendarne zimowiska i kolonie letnie. Zapewniamy sprzęt, piękną zastawę, rzutniki, ekrany oraz kilogramy LEGO, PS4 i niemal dwie setki gier planszowych. A dla sportowców: piłki, łuki, strzały i bezpieczne miecze do nauki fechtunku.
To miejsce na przystanek w podróży z dobrą kawą, wygodnym łóżkiem i pysznym śniadaniem. To miejsce do organizacji uroczystości rodzinnych z dobra kuchnią, pełnym sprzętem nagłośnienia i oświetlenia. To wreszcie miejsce, do którego nawet trzeba udać się, by przeżyć tematyczną imprezę, np. Pirrackie Andrzejki czy Sylwestra pełnego Gości z różnych światów fantasy. Zapewniamy wypożyczalnię strojów i artefaktów, które dodadzą szczególnej atmosfery oraz uśmiechniętych animatorów, wchodzących w role magów, rycerzy, a czasem złych czarnoksiężników.
Nakarmić, zabawić, ugościć, czyli dobra kuchnia, profesjonalna, uśmiechnięta załoga i nieustające pragnienie, by Goście byli zadowoleni!
Serdecznie dziękujemy za miłe słowa. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że chwile spędzone w Pałacu Umysłu zapadają w pamięci, jako pozytywne i radosne wspomnienia, do których powraca się w pochmurne dni…
Opinie zostały spisane z kwestionariuszy ankiet po pobycie w Pałacu Umysłu (dostępne w recepcji pałacu).
Wielkie wydarzenia, znamienici Goście, epickie bale… Oto ponad 100 letnia historia Pałacu w Witaszycach, zebrana na podstawie opowieści z pierwszej ręki, czyli od p. Tomasza Klauzy, właściciela oraz ze strony parki.org.pl
Zarządcą pałacu i dworu wraz z parkiem zostaje firma HUGO YORCK, znana z organizacji tematycznych imprez, szczególnie legendarnych zimowisk i kolonii pod nazwą Quatromondis – Cztery Światy Hugona Yorcka. Stąd do oferty dołączają fabularyzowane imprezy tematyczne i okolicznościowe z całą paletą strojów, rekwizytów i oryginalnym programem.
Pochodzący z Pleszewa, p. Tomasz Klauza kupuje dwór, pałac i park. I już 1 października 2000 w pałacu odbywają się główne uroczystości 650-lecia Witaszyc. Nowy właściciel restauruje pałac, w którym funkcjonuje hotel oraz restauracja, a w starym dworze zakłada Muzeum Dwóch Imperiów, czyli Muzeum Napoleońskie oraz kolekcję Star Wars. Częściową rewitalizację przechodzi również park, który zyskuje pergole, altanę oraz ścieżkę edukacyjną wśród starodrzewa.
Zakład Doświadczalny Krajowego Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu bierze w zarządzanie majątek i prowadzi w nim doświadczenia aż do roku 1990. W latach następnych, ze względu na spadek inwestycji, zarówno pałac, jak i dwór zaczynają niszczeć, mimo prób stworzenia punktu noclegowo-gastronomicznego – Hotelu „Wit” i Restauracji „Wega”. Dwór przeznaczony jest na mieszkania dla rodzin.
Poprzez małżeństwo Konrada Bnina Bnińskiego z Pauliną von Ohnesorge, majątek wraz z pałacem i dworem staje się własnością Bnińskich, ostatniej rodziny dzierżącą dobra przed wojną. W czasie okupacji niemieckiej majątkiem zarządza SS, a Paulina wraz z córką Eleonorą emigrują na Florydę. W 1945 r. majątek przechodzi na własność państwa.
Według projektu architekta Ludwika Otte wzniesiono neobarokowy pałac z fasadą i wejściem od południa. Dokonał tego Willy Dülong, który został właścicielem majątku w roku 1890. Pałac do dzisiaj nie tylko stanowi wizytówkę miejscowości, ale jest miejscem spotkań, integracji, szkoleń i centrum wypoczynku dzieci i młodzieży z całej Polski. Podziwiać w nim można niezwykłą sztukaterię oraz przepiękne żyrandole. A z pewnością bawić się, aż do białego rana.
We dworze „Konwencję Jarosławiecką”, regulującą wielkość siły zbrojnej po stronie polskiej podpisują Ludwik Mierosławski, Franciszek Żychliński oraz pruski generał Willisen. A stało się to za czasów ostatniego właściciela z rodu Gorzeńskich – Michała. Dzisiaj prawdopodobne miejsce podpisania konwencji nosi nazwę Sali Powstań i dedykowana jest bohaterów zrywów narodowych w czasie zaborów.
Franciszek Gorzeński nabywa majątek Witaszyce. On to przyczynia się do budowy dworu oraz utworzenia założenia parkowego. Dwór z fasadą i wejściem od zachodu mieści w sobie Muzeum Napoleońskie oraz kolekcję Star Wars – dzięki determinacji i pasji obecnego właściciela p. Tomasza Klauzy. Po parku można spacerować do dziś.